SASO
Tidligere koncerter

2019

Koncertsteder:
Sankt Annæ Salen, DR Koncerthuset, Det Kongelige Teater (Gl. Scene), Sct. Matthæus Kirke, Tivolis Koncertsal, Messiaskirken, Timotheuskirken

BEETHOVEN: Symfoni nr. 6
COPLAND: Quiet City
GADE: Pas de sept (fra Et Folkesagn)
GADE: Tango Jalousie
GERSHWIN: En Amerikaner i Paris
LUMBYE: Københavns Jernbanedampgalop
MENDELSSOHN: Overture til Hebriderne
NIELSEN: Den Danske Sang
RAVEL: Ma Mére l’Oye
REESEN: Fest-Marsch
SMETANA: Vltava (fra Mit Fædreland)
STRAVINSKY: Greeting Prelude
STRAVINSKY: Suite no. 2 for small orchestra
STRAVINSKY: Berceuse + Finale (fra Ildfuglen)

 

2018

Koncertsteder:
Sankt Annæ Salen, DR Koncerthuset, Det Kongelige Teater (Gl. Scene), Tivolis Koncertsal, Malmö Live, Musikaliska (Stockholm), Norges Musikkhøgskole (Oslo), Foss Vidergående Skole, Timotheuskirken, Gentofte Rådhus, Realskolens Festsal, Holbæk

BARBER: Adagio for Strygere
BEETHOVEN: Egmont Overture
BERLIOZ: Apothéose (fra Symphonie funèbre et triomphale)
DVORAK: Symfoni nr. 9 “Fra den Nye Verden”
GADE: Tango Jalousie
LØVENSKIOLD: Sylfiden (uddrag)
MENDELSSOHN: Klaverkoncert nr. 1, op. 25, G-mol (med Rosemarie Nielsen, klaver)
MORRICONE: Cinema Paradiso
NIELSEN (arr. Jesper Nordin): 5 sange af Carl Nielsen
RIISAGER: Rejsen Derhen (fra Slaraffenland)
RIISAGER: Maj (fra Tolv med Posten)
ROTA: Godfather Suite
SAINT-SÄENS: Havanaise (med Niklas Walentin, violin)
SAINT-SÄENS: Introduction et Rondo Capriccioso (med Niklas Walentin, violin)
SCHUBERT: Symfoni nr. 8 “Den Ufuldendte”
SHOSTAKOVICH: Polka og Galop (fra Balletsuite 1)
WILLIAMS: Presenting Star Wars

2017

Koncertsteder:
Sankt Annæ Salen, DR Koncerthuset, Det Kongelige Teater (Gl. Scene), Tivolis Koncertsal, Sct. Matthæus Kirke (Vesterbro), Timotheuskirken (Valby)

BARBER: Adagio for Strygere
BEETHOVEN: Symfoni nr. 7 – 2.sats
BRAHMS: Ungarsk Dans nr. 5
DEBUSSY: Petite Suite: IV Ballet
DEBUSSY: Clair De Lune (arr. André Kaplet)
DVORAK: Symfoni nr. 9 – 2. sats Largo
FUNDAL: Shadow (Uropførelse)
GADE: Festmarch til Universitets Jubelfest
KALLINIKOV: Symfoni nr. 1
MASSENET: Uddrag af Le Cid
MASSENET: Meditation (solist, Thera Brask Ortved)
MORRICONE: Cinema Paradiso
ROTA: Godfather Suite
STRAUSS: Also Sprach Zarathustra (Intro)
WILLIAMS: Presenting Star Wars

 

2016

Koncertsteder:
Sankt Annæ Salen, DR Koncerthuset, Det Kongelige Teater (Gl. Scene), Koncertkirken,

BEETHOVEN: Symfoni nr. 5 i C-mol, op. 67
EMMA ACS: Preyed Upon a Symphony
MAHLER: Lieder eines fahrenden Gesellen (Palle Knudsen, baryton)
PAULLI: Uddrag fra balletten Konservatoriet
PROKOFIEV: Peter og Ulven (Ole Kibsgaard og Kaj & Andrea, fortællere)
NIELSEN: Uddrag af teatermusik (Moderen, Hr. Oluf, Han rider)
TCHAIKOVSKY: Romeo og Julie, Fantasioverture

 

 

2015

Koncertsteder:
DR Koncerthuset, Det Kongelige Teater (Gl. Scene), Holmens Kirke, TIVOLI Koncertsal, Sct. Matthæus Kirke (Vesterbro), Timotheuskirken (Valby), Messiaskirken (Charlottenlund)
Udlandsturné til Wien: Koncerter i Musikverein, Konzerthaus, MuTH og St. Leonhart am Forst

ABRAHAMSEN: Symfoni (1974)
BACH: Koncert for to violiner (Amalie Elmark, Clara Glasdam, violiner)
BEETHOVEN: Overture til Fidelio
DUKAS: La Peri
DUPRE: Poème Héroïque
DVORAK: Symfoni nr. 4, op. 13 D-mol (sats 1+2)
GABRIELI: Canzon Septimi Toni á 8
GADE: Tango Jalousie
HARTMANN: Festklänge
IPPOLITOV-IVANOV: Procession of the Sardar
PUCCINI: Crisantemi
MASCAGNI: Intermezzo fra Cavalleria Rusticana
MOZART: Mozarts Klarinetkoncert (2. sats) (Morten Lohmann Sønderskov Jensen, klarinet)
NIELSEN: Uddrag af teatermusik (Aladdin, Moderen, Hr. Oluf, Han rider, Maskarade)
RAVEL: Pavane pour une infante défunte
SAINT-SÄENS: Dance Macabre
SCHMIDT: I dette øjeblik (uropførelse)
STRAUSS: Radetzky March
STRAUSS: Tritsch Tratsch Polka
TCHAIKOVSKY: Pas de Deux (fra Nøddeknækkeren)
TCHAIKOVSKY: Romeo og Julie, Fantasioverture

 

 

2014

Koncertsteder:
DR Koncerthuset, Det Kongelige Teater (Gl. Scene), Symfonisk Sal (Aarhus), TIVOLI Koncetsal, Sct. Matthæus Kirke (Vesterbro), Timotheuskirken (Valby)

ABRAHAMSEN: Symfoni (1974)
ANDRESEN: Intrada Chaconne (Clara Smedegaard / Lotte Heise, oplæsere)
ELGAR: Enigma Variationer
GADE: Efterklange af Ossian, op. 1
GRØNDAHL: Koncert for Trombone og Orkester (Kasper Thaarup, basun)
GUILMANT: Orgel Symfoni nr. 1 (Philip Schmidt-Madsen, orgel)
NIELSEN: En Skøn Plads i Ispahan og Orientalsk Festmarch (Aladdin)
NIELSEN: March fra Moderen
RIISAGER: Musik fra balletterne Darduse, Slaraffenland, Etude, Tolv med Posten
SARASATE: Zigeunerweisen (Marcus Mukherjee, violin)
STRAUSS: Serenade for Blæsere, op. 7
STRAUSS: Suite for Blæsere, op. 4
WAGNER: Siegfrieds Død og Begravelsesmarch (Ragnarok)
VERDI: Forspil til Macbeth

 

 

2013

Koncertsteder:
Sankt Annæ Salen, DR Koncerthuset, TIVOLI Koncertsal, Messiaskirken (Charlottenlund), Thimotheuskirken (Valby), Gentofte Rådhus
Udlandsturné til Italien: Parma, Alessandria og Busetto 

ANDERSON: Sleigh Ride
ANDERSON: Christmas Festival
BERLIOZ: March til Skafottet (Symphonie Fantastique)
DUKAS: Troldmandens Lærling
GADE: Tango Jalousie
KORNGOLD: Forspil til The Snowman
LIADOV: Kikimora
MARTUCCI: Nocturne
MASCAGNI: Intermezzo fra Cavalleria Rusticana
NIELSEN: Forspil til 2. akt af Saul og David
ROSSINI: Overture til Barberen i Sevilla
SIBELIUS: Valse Triste
SIBELIUS: Finlandia
WAGNER: Siegfrieds Død og Begravelsesmarch (Ragnarok)
WALDTEUFEL: Skøjteløbervalsen
VERDI: Overture til Nabucco
VERDI: Forspil til Macbeth
VIVALDI: Vinter (De Fire Årstider). (Marcus Mukherjee, violin)

 

2012

Koncertsteder:
Sankt Annæ Salen, DR Koncerthuset, Iselingeskolens Festsal (Vordingborg), Sct. Mikkels Kirke (Slagelse), TIVOLI Koncertsal (gæstedirigent, Frans Rasmussen)

BEETHOVEN: Overture Coriolan
BRUCKNER: 3 satser for Orkester
DVORAK: Symfoni nr. 8
FUCIK: Florentiner March
MASCAGNI: Intermezzo fra Cavalleria Rusticana
PROKOFIEV: Peter og Ulven (Per Nielsen, fortæller)
RAVEL: Ma Mere l’Oye
STRAVINSKY: Berceuse + Finale (fra Ildfuglen)

 

 

2011

Koncertsteder:
Sankt Annæ Salen, Messiaskirken (Charlottenlund), TIVOLI Koncertsal
Udlandsturné til Prag og Berlin

BORODIN: Symfoni nr. 2
CHRISTENSEN: Symfoni Classique (2011- uropførelse)
DVORAK: Furiant (fra Tjekkisk Suite)
DVORAK: Symfoni nr. 9 “Fra Den Ny Verden”
GADE: Tango Jalouisie (solist Vera Panitch)
NIELSEN: Dansk Bøhmisk Folketone
PUCCINI: Nessun Dorma (Fra Turandot) (solist, Theis Stoico, basun)
SCHUMANN: Koncertstykke for 4 horn (solister, David Palmquist, Johan Åhnberg, Gustav Carlsson, Christian Vinther – horn)
STRAUSS: Serenade for blæsere op. 7
WAGNER: Elsas Procession til Katedralen

 

 

2010

Koncertsteder:
Sankt Annæ Salen, Bramstrup Gods (Nørre Lyndelse), Messiaskirken (Charlottenlund), Sankt Nikolaj Kirke (Holbæk), Vor Frue Kirke (Assens), Thimotheus Kirke (Valby), TIVOLI Koncertsal

BELLINI: Overture til Norma
BELLINI: Casta Diva (fra Norma). (solist, Helene Hvass Hansen, sopran)
KALLINIKOV: Symfoni nr. 1
TCHAIKOVSKY: Nocturne op. 19, nr. 4 (solist, Carl Oscar Østerlind, cello)
TCHAIKOVSKY: Pas de Deux (fra Nøddeknækkeren)
TCHAIKOVSKY: Lenskys Arie fra Eugen Onegin (solist, Carl Oscar Østerlind, cello)
TCHAIKOVSKY: Symfoni nr. 6 “Pathetique”

 

 

2009

Koncertsteder:
Sankt Annæ Salen, Prøvehallen (Valby), Godthåbskirken (Frederiksberg), Operaens Foyer, TIVOLI Koncertsal
Udlandsturné til Ungarn

ANDERSON: The Typewriter (solist, Sara Rosendal)
BERNSTEIN: West Side Story Medley (arr. Mason)
GADE: Tango Jalouisie (solist, Vera Panitch)
GERSHWIN: En Amerikaner i Paris
LISZT: Ungarsk Rhapsody no. 5
MASSENET: Meditation (fra Thaïs). (solist Vera Panitch)
NIELSEN: Symfoni nr. 1
OFFENBACH: Overture til Orfeus i Underverden
RAVEL: Pavane pour une Infante défunte

 

 

2008

Koncertsteder:
Sankt Annæ Salen, Hellig Kors Kirke (Nørrebro), Vor Frue Kirke (Svendborg), Vor Frue Kirke (Assens), TIVOLI Koncertsal

BEETHOVEN: Egmont Ouverture
BRITTEN: Soirées Musicales
DVORAK: Slavisk Dans nr. 2, op. 46
FUCIK: Florentiner March
IPPOLITOV-IVANOV: Procession of the Sardar
KUHLAU: Elverhøj Overture
MENDELSSOHN: Violinkoncert E-moll (solist Inkeri Vänska)
NIELSEN: Symfoni nr. 1

KALENDER OG NYHEDER
  • Sankt Annæ Symfoniorkester
    NYE TIDER I SANKT ANNÆ SYMFONIORKESTER
    Sankt Annæ Symfoniorkesters dirigent, Frederik Støvring Olsen, har valgt at fratræde sin stilling ved Sankt Annæ Gymnasium pr. 1. august 2022, idet han ønsker at koncentrere sig om et virke som freelance dirigent.
  • Sankt Annæ Symfoniorkester
    Man skal passe på, at det ikke bare bliver ”yet another concert”
    Han er 16 år, går i 1. MGK og har fået en eftertragtet plads i SASO. Læs interviewet med den unge cellist Stinus
  • Sankt Annæ Symfoniorkester
    Fre 27.05.2022 / kl. 20:00
    Tivolis Koncertsal
    25-års Jubilæumskoncert
    Et år forsinket kan vi nu endelig invitere til et brag af en jubilæumskoncert i Tivolis Koncertsal
  • Sankt Annæ Symfoniorkester
    Ons 01.12.2021 / kl. 16:30
    Holmens Kirke
    Kirkeministerens Julekoncert
    Kirkeministeren indbyder regering, folketing, presselogen og andre interesserede til en stemningsfuld julekoncert.
  • Sankt Annæ Symfoniorkester
    Ons 13.10.2021 / kl. 19:30
    Sankt Annæ Salen, Sankt Annæ Gymnasium, Sjælør Boulevard 135, 2500 Valby
    Offentlig Masterclass – Kreeta-Julia Heikkilä
    Kom med ind i værkstedet og mød tre talentfulde strygere arbejde med en inspirerende og dygtig lærer!
  • Sankt Annæ Symfoniorkester
    Søn 27.03.2022 / kl. 14:00
    Det Kongelige Teater, Gl. Scene
    Det Kgl. Teaters Balletskole 250 år
    Vi fejrer 250-års fødselaren ved en fælles forestilling til Store Balletskoledag på Det Kgl Teaters Gl. Scene
  • Sankt Annæ Symfoniorkester
    Man 14.03.2022 / kl. 19:30
  • Sankt Annæ Symfoniorkester
    Man 01.11.2021 / kl. 19:30
    Sankt Annæ Salen, Sankt Annæ Gymnasium, Sjælør Boulevard 135, 2500 Valby
    Bartok, Mendelssohn og Shostakovich
    Vi starter vores 25(+1!)-års jubilæumssæson med koncerter, hvor vi spiller værker af Mendelssohn og to af det 20. århundredes vigtigste komponister; Bartok og Shostakovich.
  • Sankt Annæ Symfoniorkester
    Søn 31.10.2021 / kl. 15:00
    Hellig Kors Kirke, Agerskellet 10, 4040 Jyllinge
    Bartok, Mendelssohn og Shostakovich
    Vi starter vores 25(+1!)-års jubilæumssæson med koncerter, hvor vi spiller værker af Mendelssohn og to af det 20. århundredes vigtigste komponister; Bartok og Shostakovich.
  • Sankt Annæ Symfoniorkester
    Man 02.11.2020 / kl. 19:30
    ONLINE KONCERT
    Symfonikoncert – STREAMES ONLINE
    Mahler, Bruckner og Borodin
  • Sankt Annæ Symfoniorkester
    Man 04.11.2019 / kl. 19:30
    Messiaskirken, Hartmannsvej 46, Charlottenlund
    I Naturens Rige #1
    Naturens kræfter ifølge Beethoven, Smetana og Mendelssohn
  • Sankt Annæ Symfoniorkester
    Tirs 05.11.2019 / kl. 19:30
    Timotheuskirken, Valby
    I Naturens Rige #2
    Naturens kræfter ifølge Beethoven, Smetana og Mendelssohn