SASO
Arkiv

2016

Koncertsteder:
DR Koncerthuset, Det Kongelige Teater (Gl. Scene)

BEETHOVEN: Symfoni nr. 5 i C-mol, op. 67
MAHLER: Lieder eines fahrenden Gesellen (Palle Knudsen, baryton)
PAULLI: Uddrag fra balletten Konservatoriet
NIELSEN: Uddrag af teatermusik (Moderen, Hr. Oluf, Han rider)
TCHAIKOVSKY: Romeo og Julie, Fantasioverture

 

 

2015

Koncertsteder:
DR Koncerthuset, Det Kongelige Teater (Gl. Scene), Holmens Kirke, TIVOLI Koncertsal, Sct. Matthæus Kirke (Vesterbro), Timotheuskirken (Valby), Messiaskirken (Charlottenlund)
Udlandsturné til Wien: Koncerter i Musikverein, Konzerthaus, MuTH og St. Leonhart am Forst

ABRAHAMSEN: Symfoni (1974)
BACH: Koncert for to violiner (Amalie Elmark, Clara Glasdam, violiner)
BEETHOVEN: Overture til Fidelio
DUKAS: La Peri
DUPRE: Poème Héroïque
DVORAK: Symfoni nr. 4, op. 13 D-mol (sats 1+2)
GABRIELI: Canzon Septimi Toni á 8
GADE: Tango Jalousie
HARTMANN: Festklänge
IPPOLITOV-IVANOV: Procession of the Sardar
PUCCINI: Crisantemi
MASCAGNI: Intermezzo fra Cavalleria Rusticana
MOZART: Mozarts Klarinetkoncert (2. sats) (Morten Lohmann Sønderskov Jensen, klarinet)
NIELSEN: Uddrag af teatermusik (Aladdin, Moderen, Hr. Oluf, Han rider, Maskarade)
RAVEL: Pavane pour une infante défunte
SAINT-SÄENS: Dance Macabre
SCHMIDT: I dette øjeblik (uropførelse)
STRAUSS: Radetzky March
STRAUSS: Tritsch Tratsch Polka
TCHAIKOVSKY: Pas de Deux (fra Nøddeknækkeren)
TCHAIKOVSKY: Romeo og Julie, Fantasioverture

 

 

2014

Koncertsteder:
DR Koncerthuset, Det Kongelige Teater (Gl. Scene), Symfonisk Sal (Aarhus), TIVOLI Koncetsal, Sct. Matthæus Kirke (Vesterbro), Timotheuskirken (Valby)

ABRAHAMSEN: Symfoni (1974)
ANDRESEN: Intrada Chaconne (Clara Smedegaard / Lotte Heise, oplæsere)
ELGAR: Enigma Variationer
GADE: Efterklange af Ossian, op. 1
GRØNDAHL: Koncert for Trombone og Orkester (Kasper Thaarup, basun)
GUILMANT: Orgel Symfoni nr. 1 (Philip Schmidt-Madsen, orgel)
NIELSEN: En Skøn Plads i Ispahan og Orientalsk Festmarch (Aladdin)
NIELSEN: March fra Moderen
RIISAGER: Musik fra balletterne Darduse, Slaraffenland, Etude, Tolv med Posten
SARASATE: Zigeunerweisen (Marcus Mukherjee, violin)
STRAUSS: Serenade for Blæsere, op. 7
STRAUSS: Suite for Blæsere, op. 4
WAGNER: Siegfrieds Død og Begravelsesmarch (Ragnarok)
VERDI: Forspil til Macbeth

 

 

2013

Koncertsteder:
Sankt Annæ Salen, DR Koncerthuset, TIVOLI Koncertsal, Messiaskirken (Charlottenlund), Thimotheuskirken (Valby), Gentofte Rådhus
Udlandsturné til Italien: Parma, Alessandria og Busetto 

ANDERSON: Sleigh Ride
ANDERSON: Christmas Festival
BERLIOZ: March til Skafottet (Symphonie Fantastique)
DUKAS: Troldmandens Lærling
GADE: Tango Jalousie
KORNGOLD: Forspil til The Snowman
LIADOV: Kikimora
MARTUCCI: Nocturne
MASCAGNI: Intermezzo fra Cavalleria Rusticana
NIELSEN: Forspil til 2. akt af Saul og David
ROSSINI: Overture til Barberen i Sevilla
SIBELIUS: Valse Triste
SIBELIUS: Finlandia
WAGNER: Siegfrieds Død og Begravelsesmarch (Ragnarok)
WALDTEUFEL: Skøjteløbervalsen
VERDI: Overture til Nabucco
VERDI: Forspil til Macbeth
VIVALDI: Vinter (De Fire Årstider). (Marcus Mukherjee, violin)

 

2012

Koncertsteder:
Sankt Annæ Salen, DR Koncerthuset, Iselingeskolens Festsal (Vordingborg), Sct. Mikkels Kirke (Slagelse), TIVOLI Koncertsal (gæstedirigent, Frans Rasmussen)

BEETHOVEN: Overture Coriolan
BRUCKNER: 3 satser for Orkester
DVORAK: Symfoni nr. 8
FUCIK: Florentiner March
MASCAGNI: Intermezzo fra Cavalleria Rusticana
PROKOFIEV: Peter og Ulven (Per Nielsen, fortæller)
RAVEL: Ma Mere l’Oye
STRAVINSKY: Berceuse + Finale (fra Ildfuglen)

 

 

2011

Koncertsteder:
Sankt Annæ Salen, Messiaskirken (Charlottenlund), TIVOLI Koncertsal
Udlandsturné til Prag og Berlin

BORODIN: Symfoni nr. 2
CHRISTENSEN: Symfoni Classique (2011- uropførelse)
DVORAK: Furiant (fra Tjekkisk Suite)
DVORAK: Symfoni nr. 9 “Fra Den Ny Verden”
GADE: Tango Jalouisie (solist Vera Panitch)
NIELSEN: Dansk Bøhmisk Folketone
PUCCINI: Nessun Dorma (Fra Turandot) (solist, Theis Stoico, basun)
SCHUMANN: Koncertstykke for 4 horn (solister, David Palmquist, Johan Åhnberg, Gustav Carlsson, Christian Vinther – horn)
STRAUSS: Serenade for blæsere op. 7
WAGNER: Elsas Procession til Katedralen

 

 

2010

Koncertsteder:
Sankt Annæ Salen, Bramstrup Gods (Nørre Lyndelse), Messiaskirken (Charlottenlund), Sankt Nikolaj Kirke (Holbæk), Vor Frue Kirke (Assens), Thimotheus Kirke (Valby), TIVOLI Koncertsal

BELLINI: Overture til Norma
BELLINI: Casta Diva (fra Norma). (solist, Helene Hvass Hansen, sopran)
KALLINIKOV: Symfoni nr. 1
TCHAIKOVSKY: Nocturne op. 19, nr. 4 (solist, Carl Oscar Østerlind, cello)
TCHAIKOVSKY: Pas de Deux (fra Nøddeknækkeren)
TCHAIKOVSKY: Lenskys Arie fra Eugen Onegin (solist, Carl Oscar Østerlind, cello)
TCHAIKOVSKY: Symfoni nr. 6 “Pathetique”

 

 

2009

Koncertsteder:
Sankt Annæ Salen, Prøvehallen (Valby), Godthåbskirken (Frederiksberg), Operaens Foyer, TIVOLI Koncertsal
Udlandsturné til Ungarn

ANDERSON: The Typewriter (solist, Sara Rosendal)
BERNSTEIN: West Side Story Medley (arr. Mason)
GADE: Tango Jalouisie (solist, Vera Panitch)
GERSHWIN: En Amerikaner i Paris
LISZT: Ungarsk Rhapsody no. 5
MASSENET: Meditation (fra Thaïs). (solist Vera Panitch)
NIELSEN: Symfoni nr. 1
OFFENBACH: Overture til Orfeus i Underverden
RAVEL: Pavane pour une Infante défunte

 

 

2008

Koncertsteder:
Sankt Annæ Salen, Hellig Kors Kirke (Nørrebro), Vor Frue Kirke (Svendborg), Vor Frue Kirke (Assens), TIVOLI Koncertsal

BEETHOVEN: Egmont Ouverture
BRITTEN: Soirées Musicales
DVORAK: Slavisk Dans nr. 2, op. 46
FUCIK: Florentiner March
IPPOLITOV-IVANOV: Procession of the Sardar
KUHLAU: Elverhøj Overture
MENDELSSOHN: Violinkoncert E-moll (solist Inkeri Vänska)
NIELSEN: Symfoni nr. 1

KALENDER OG NYHEDER